SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI NA ŠVAGROVĚ

11.11.2017 08:54

      Středa 8. listopadu byla dnem velkého očekávání pro žáčky ze 2. a 3. třídy, protože vyrazili na třídenní svatomartinsky laděný výukový pobyt ve Středisku ekologické výchovy na Švagrově nedaleko Vernířovic. Natěšení nedočkavci dorazili na místo srazu už o hodinu dříve a ještě před odjezdem kontrolovali svá zavazadla. Cestu linkovými autobusy kombinovanou s turistickou procházkou děti zvládly na výbornou a v obědovém čase je přivítalo kouzelné prostředí Švagrova a milé úsměvy personálu. Následovala obhlídka nově zrekonstruovaných budov, pokojů a výukových místností. Po celou dobu pobytu se dětem věnovaly lektorky Nikča, Danča, Bára a Káča, pan správce Zdeněk, paní kuchařky Janička a Laďka. Program začínal vyprávěním legend o svatém Martinovi a plněním náročných rytířských úkolů, které ověřovaly sílu, přesnost, vytrvalost, ale i čistou mysl a rychlý úsudek. Komu se podařilo projít všemi stanovišti a posbírat rytířské stužky, byl odměněn medailí. Večer následovalo pasování rytířů rodu Drakonů a Draků. Večer se na Švagrově začala scházet podivná stvoření. Mohli jste potkat třeba duchy, motýlí princezny, lesní zvířátka, draky, čarodějnice, pozor, dokonce i šíleného doktora. Konala se totiž maškarní diskotéka!

Druhý den začínal povídáním a zpíváním o Slunci, hvězdách a Měsíci, které bylo završeno pohybovou hrou. Víte, jak vypadá pravá švagrovská tma? To musíte sebrat odvahu, sejít do hlubokého sklepa v hlavní budově a zhasnout. Děti švagrovskou tmu využily ale trošku jinak, při modelování noční oblohy a souhvězdí ze svíček. Dále si děti vyrobily ještě lucerničky na svatomartinské světlo. Odpoledne to na Švagrově zavonělo, když se pekly svatomartinské rohlíčky. Nebyla to žádná legrace, nejdříve bylo potřeba namlít mouku, připravit těsto, uválet jej, přidat nádivku, a nakonec vypracovat rohlíčky. Po večeři se děti (rytíři Draci a Drakoni) vydaly na nejnáročnější úkol, čekala je výprava za svatým Martinem. Muselo se jít v naprosté tichosti pouze za svitu dvou loučí, které nesli světlonoši. Cesta se vinula do prudkého kopce. Když už to vypadalo, že svatý Martin nedorazí, v dálce zasvítilo slabé světlo. Opravdu, byl to Martin na bílém koni v záři pochodně, doprovázený svatou Lucií, která udatným rytířům předala rohlíčky! Cesta zpět byla ozářená svatomartinským světlem blikotajícím v lucerničkách.

Třetí den probíhal ve znamení hodnocení, výroby plakátů, prezentace fotek a balení zavazadel. Program, ubytování i doprovodný servis byl jednoduše perfektní, dětem se ani nechtělo domů. Doufejme, že se na Švagrov zase někdy vydáme! Tento výukový program byl finančně podpořen ZŠ a MŠ Stará Ves, za což patří obrovské poděkování. Fotografie z této akce najdete ve fotogalerii.

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Stará Ves, okres Bruntál, příspěvková organizace

zs.staraves@tiscali.cz

Dlouhá 261/24 Stará Ves 793 43

554 283 002

Vyhledávání

STRAVOVÁNÍ

Informace ke školnímu stravování nyní

naleznete nově v záložce SLUŽBY,  

v nabídce STRAVOVÁNÍ.  

JÍDELNÍČKY: 

svačinky ZŠ: SVAČINA 18.6..PDF (479178)

jídelníček: OBĚD 18.6.2018.PDF (513992)

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode